BUN VENIT!

AcasaAcasa    FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Vin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Joi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Vin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Mar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Lun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Joi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Mier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Mier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Mar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Mar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Mier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Sam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Dum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Joi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Joi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Joi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Joi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Lun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiţi | 

STIRI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dreamy

feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 48
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:09 am

Rezervele potenţiale de gaze din Marea Neagră, precum şi posibililele zăcăminte de gaze de şist ar putea asigura consumul intern al României, dar este prea devreme pentru a avansa evaluări privind cantităţile, a declarat preşedintele ANRM, Alexandru Pătruţi.

"Cu certitudine că, luând în calcul potenţialele rezerve din Marea Neagră şi gazele de şist, România va putea să îşi asigure necesarul de consum din producţia internă", a afirmat Pătruţi.

El a adăugat că rezervele certe de gaze naturale din România se ridică la aproximativ 100 miliarde metri cubi. România consumă anual aproximativ 14 miliarde metri cubi de gaze.

Cei mai mari producători de gaze din România sunt companiile Romgaz Mediaş şi OMV Petrom, care asigură peste 90% din producţie, diferenţa fiind importată în principal de la firme agreate de grupul rus Gazprom. Producţia internă asigură 75-80% din consum.

Potrivit Ziarului Financiar, factura energetică pe care România o achită ruşilor de la Gazprom an de an se ridică la peste un miliard de dolari, în ultimii opt de ani firmele locale vărsând în conturile intermediarilor care aduc gazul rusesc, WIEE şi Imex Oil, peste 10 miliarde de dolari.

O altă resursă este reprezentată de gazele de şist. Cantitatea de gaze neconvenţionale este proporţională cu cea a gazelor convenţionale, însă deocamdată nu poit fi estimate rezervele, a precizat preşedintele ANRM.

"Potrivit studiilor organismelor internaţionale, rezervele potenţiale de gaze de şist în România, Bulgaria şi Ungaria sunt de 600 miliarde metri cubi. În general, cantitatea de gaze neconvenţionale este proporţională cu cea a gazelor convenţionale, dar este mult prea devreme de estimat. Ştim care sunt formaţiunile în care ar putea fi cantonate gaze de şist, avem o apreciere a extinderii lor, dar nu avem estimări privind posibilitatea de extragere a acestor gaze, în condiţii economice", a spus Pătruţi.

Pătruţi afirma în februarie că rezervele probabile de gaze naturale sunt de 660 miliarde metri cubi.

România producea spre sfârşitul anilor '70 şi în anii '80 peste 30 miliarde metri cubi de gaze naturale pe an, cu vârfuri la mai mult de 35 de miliarde, însă producţia a scăzut gradual după 1989.

OMV Petrom a anunţat în luna februarie că a făcut o descoperire semnificativă de gaze la exploatările din Marea Neagră, estimările preliminare plasând zăcământul de gaze naturale la 42-84 miliarde metri cubi, care echivalează cu de 3-6 ori consumul anual al României.

OMV Petrom explorează perimetrele din Marea Neagră în parteneriat cu ExxonMobil Exploration and Production România, filiala locală a grupului petrolier american Exxon.

Una dintre companiile interesate de exploatarea gazelor de şist în România este Chevron (SUA), care deţine un perimetru de explorare/exploatare a gazelor la Bârlad şi trei perimetre în judeţul Constanţa.

Exploatarea rezervelelor gazelor de şist se face prin fracturare hidraulică, operaţiune care constă în injectarea de apă amestecată cu nisip şi chimicale la mare presiune în formaţiunile de şist şi care, potrivit ecologiştilor, distruge pânza freatică.

Chevron a avut licenţă de explorare a zăcămintelor de gaze de şist în în Bulgaria, dar Guvernul bulgar a anulat-o în ianuarie. Executivul de la Sofia a precizat atunci că pregăteşte o lege pentru interzicerea totală a acestui tip de foraje, din cauza temerilor legate de impactul asupra mediului.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:11 am

[color:9dad=#333]Magistraţii care analizează decizii luate de Consiliul Concurenţei ar trebui să beneficieze de programe de informare privind legislaţia de specialitate, întrucât uneori cazuri similare primesc soluţii diferite, a declarat Ştefan Botezatu, [color:9dad=#0494e1 !important]partener al casa de avocatură Kinstellar.
[color:9dad=#333]
"Am fost foarte neplăcut surprinşi în ultima vreme de soluţiile pe care le pot oferi instanţele de judecată. Spre exemplu, în cazul înţelegerilor constatate de Consiliul Concurenţei pe piaţa pensiilor private, soluţiile aplicate la Curtea de Apel Bucureşti sunt absolut incredibile. Deşi societăţile de pensii private au participat, să spunem, toate la aceeaşi înţelegere, soluţiile adoptate în instanţă sunt complet diferite", a declarat miercuri Botezatu, la Mediafax Talks About Competition.

El a arătat că în trei cazuri amenda aplicată de Consiliul Concurenţei a fost anulată, în alt caz redusă, iar în alte patru menţinută. În aceste condiţii, Botezatu a arătat că există necesitatea organizării unor seminarii de către Concurenţă în colaborare cu mediul privat pentru judecătorii care analizează corectitudinea unor decizii luate de Consiliul Concurenţei.

[color:9dad=#333]Autoritatea de reglementare în domeniul concurenţei a amendat în [color:9dad=#0494e1 !important]2010, cu 5,2 milioane lei, 14 administratori de fonduri de pensii private obligatorii, pentru că aceştia au convenit să încalce legislaţia cu privire la repartizarea persoanelor care s-au înscris la două sau mai multe fonduri, iar companiile au atacat în instanţă decizia, individual.
[color:9dad=#333]Reprezentantul Kinstellar a afirmat că şi firmele ar trebui să participe şi să beneficieze de [color:9dad=#0494e1 !important]servicii de training şi formare în acest domeniu.

"Una este să auzi din presă că a fost aplicată o amendă pentru încălcarea legislaţiei concurenţei şi un lucru diferit este să cunoşti acea legislaţie şi să ştii cum să te comporţi în cazul unei investigaţii inopinate a Consiliului Concurenţei", a spus Botezatu.

[color:9dad=#333]El a punctat că, în condiţiile în care amenzile Consiliului Concurenţei sunt stabilite în funcţie de cifra de afaceri, aplicarea sancţiunilor poate afecta [color:9dad=#0494e1 !important]semnificativ activitatea companiilor.
Preşedintele Consiliului Concurenţei, Bogdan Chiriţoiu, a declarat că instituţia pe care o conduce vizează îmbunătăţirea comunicării şi colaborării cu instanţele, pentru creşterea nivelului de înţelegere a problemelor de specialitate.

"Suntem foarte respectuoşi cu instanţele. Noi încercăm să avem program de pregătire cu ei, cu rezultate, să spunem, moderate", a spus Chiriţoiu.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:12 am

[color:661e=#333]Grupul francez Michelin analizează posibilitatea derulării unei noi investiţii în România, [color:661e=#0494e1 !important]posibil la Zalău, unde are deja o fabrică, potrivit ministrului Economiei, Lucian Bode. Aflat într-o vizită în Sălaj, a recomandat autorităţilor locale să sprijine investitorii din judeţ, precum Michelin, Silcotub, Energobit şi Drum Construct.
[color:661e=#333]
[color:661e=#333]"Ei sunt într-o intensă competiţie cu alte companii similare din domeniu, dar sunt şi într-o competiţie internă. Spre exemplu, Michelin are în plan o investiţie la [color:661e=#0494e1 !important]nivel mondial, al grupului, şi în acest moment analizează oportunitatea de a investi în Europa - dacă se poate în România, şi dacă se poate în Zalău", a spus el.

O decizie privind locaţia investiţiei va fi luată până la finele anului, potrivit ministrului.

[color:661e=#333]"Sper ca în viitorul apropiat, în [color:661e=#0494e1 !important]baza colaborării şi a discuţiilor pe care le-am avut cu investitorii, să pot spune că în Sălaj vor fi create noi locuri de muncă, că în Sălaj se vor investi sute de milioane de euro", a mai spus Bode.
[color:661e=#333]
Miniştrii Economiei şi Mediului, Lucian Bode şi Laszlo Borbely, s-au întâlnit miercuri cu reprezentanţii administraţiilor locale din Sălaj, ai Consiliului Judeţean şi ai Prefecturii.

[color:661e=#333]Michelin este prezent în România din anul 2001, iar în prezent deţine trei fabrici - RomSteel Cord Zalău (care produce cord metalic, [color:661e=#0494e1 !important]utilizat la fabricarea anvelopelor), Silvania Zalău şi Victoria Floreşti, judeţul Prahova, ambele cu activităţi de producere a anvelopelor.

În anul 2005, Michelin România a devenit centru regional pentru zona Balcanilor, coordonând, pe lângă activitatea de pe piaţa locală, operaţiunile din Albania, Bulgaria, Croaţia, Bosnia şi Herţegovina, Macedonia, Muntenegru şi Serbia.

În prezent, compania franceză are în România 3.000 de angajaţi.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:13 am

Preşedintele Traian Băsescu i-a avertizat pe liderii PDL, luni noaptea, în întâlnirea din Modrogan, că, dacă partidul nu obţine la alegerile parlamentare din toamnă cel puţin jumătate plus unu din scorul USL, acesta va trece în opoziţie, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse democrat-liberale.

Conform surselor citate, întâlnirea de luni noaptea dintre Traian Băsescu şi liderii PDL a avut drept scop stabilirea obiectivului PDL pentru alegerile parlamentare din noiembrie.

Şeful statului le-a spus acestora că va aplica ad literam prevederile constituţionale privind formarea Guvernului, respectiv că la consultările pe această temă trebuie invitate partidele din Parlament, nu alianţele.

Băsescu a arătat că, prin urmare, va avea în vedere care partid obţine cele mai multe voturi.

X1_AdParams =
{
'pub' : '632203491294404',
'site' : 'mediafax',
'section' : 'site',
'zone' : '640x160_adtext',
'size' : '0x0'
};

În aceste condiţii, Traian Băsescu a avertizat, potrivit surselor citate, că dacă PDL vrea să rămână la guvernare şi după alegerile parlamentare din acest an, trebuie să obţină mai mult de jumătate din scorul USL. "Dacă nu, treceţi în opoziţie", i-ar fi avertizat Traian Băsescu pe democrat-liberali, conform aceloraşi surse.

În ceea ce priveşte decizia de luni a BPN al PDL privind excluderea din partid a europarlamentarului Cristian Preda, fost consilier prezidenţial, preşedintele Băsescu nu a comentat-o direct, dar i-a întrebat pe liderii democrat-liberali: "Îi daţi pe toţi afară?", fără a primi niciun răspuns, au relatat sursele citate.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la jumătatea lunii martie, la emisiunea "După 20 de ani" de la PRO TV, întrebat dacă va numi un guvern USL, în cazul în care Uniunea va avea o majoritate parlamentară, că, potrivit Constituţiei, şeful statului invită partidele la consultări, iar USL este o alianţă.

Întrebat dacă va numi un guvern USL, în cazul în care USL va avea o majoritate parlamentară, preşedintele a recomandat tuturor să citească cu atenţie articolul 103 din Constituţie.

"Eu aş citi foarte bine articolul 103 din Constituţie. Şi îi rog pe toţi politicienii să citească şi să vadă şi comportamentul meu când am chemat partidele pentru consultări la formarea Guvernului Ungureanu. Eu am chemat exact pe formularea din articolul 103 care spune «Preşedintele invită la consultări partidele reprezentate în Parlament». Partidele", a răspuns Traian Băsescu.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:15 am

Ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban, a declarat miercuri că a fost surprins de scăderea bruscă de încredere a românilor în ceea ce priveşte direcţia spre care se îndreaptă UE, el spunând că regretă acest procent şi că speră în îmbunătăţirea lui odată cu ameliorarea situaţei economice.

[color:c4ab=#333]"M-a surprins, m-a surprins. În [color:c4ab=#0494e1 !important]special această scădere bruscă. La o scădere mă aşteptam, dar nu mă aşteptam să fie atât de bruscă", a spus Orban, întrebat în legătură cu studiul Eurobarometru publicat, marţi, de CE şi care arată că încrederea românilor în direcţia urmată de UE a scăzut cu 14 procente, la 46%, în anul 2011, faţă de 60% în 2010.

[color:c4ab=#333]Ministrul a apreciat că există cauze multiple ale acestui fenomen. "Sunt greu de perceput şi de înţeles demersurile care se fac la nivel comunitar pentru a combate efectele crizei şi pentru a evita probleme [color:c4ab=#0494e1 !important]semnificativ mai mari în continuare", a spus el.

X1_AdParams =
{
};

Pe de altă parte, ministrul a menţionat şi faptul că "dezbaterile pe teme europene sunt foarte puţine în România". "Acest lucru se vede, există această percepţie că UE nu este capabilă să găsească soluţiile cele mai bune la criza sau crizele cu care ne confruntăm. Explicaţii sunt multiple. Regret această cifră. Sper ca, odată cu îmbunătăţirea climatului economic, şi percepţia populaţiei privind direcţia spre care se îndreaptă UE să se modifice", a spus ministrul.

Încrederea românilor în direcţia urmată de UE a scăzut cu 14 procente[color:c4ab=#333], la 46%, în anul 2011, arată un Eurobarometru prezentat, marţi, la Reprezentanţa CE de la Bucureşti. Acesta este cel mai scăzut [color:c4ab=#0494e1 !important]nivel de încredere în UE înregistrat în România, în condiţiile în care cel mai ridicat a fost, în perioada de pre-aderare, de circa 85%.
[color:c4ab=#333]
[color:c4ab=#333]Ritmul de scădere a încrederii a fost unul accelerat, astfel că în timp ce la nivelul UE 27 scăderea încrederii că direcţia urmată de Uniune este cea corectă a fost de doar 8%, în cazul României erodarea a fost mai [color:c4ab=#0494e1 !important]mare, respectiv de 14%. Nivelul de încredere a scăzut de la 60% în toamna lui 2010, la 46% în toamna lui 2011.

Studiul arată totuşi că, "deşi România se înscrie şi ea în tendinţa observabilă la nivelul tuturor statelor membre, şi anume aceea de scădere a gradului de încredere în direcţia urmată de UE, ea se situează totuşi semnificativ peste media europeană a încrederii, care este de 38%".

România este, din această perspectivă a încrederii în direcţia urmată de UE, a doisprezecea ţară într-un clasament condus de Suedia (67%), Letonia (65%), Bulgaria (60%) şi închis de Portugalia (30%), Spania (28%) şi Italia (21%).
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:16 am

[color:3d04=#333]UNPR îşi va anunţa vineri, la [color:3d04=#0494e1 !important]ora 18.00, la Palatul Copiilor, candidaţii pentru Primăria Capitalei şi pentru sectoare, a precizat, miercuri, secretarul general al UNPR, Nicolae Onţanu.
[color:3d04=#333]
Onţanu a spus, într-o conferinţă de presă, că UNPR va avea un candidat la Primăria Capitalei şi că acesta va fi "un candidat valabil", dar nu a precizat numele acestuia.

Neculai Onţanu a arătat că el este cu siguranţă candidatul UNPR pentru Primăria Sectorului 2 şi că acest lucru rămâne definitiv.

Vineri, PDL a anunţat că sâmbătă urma să fie semnat protocolul între PDL, UNPR, PNŢCD şi PER pentru înfiinţarea în Capitală a "Mişcării pentru Noul Bucureşti".

[color:3d04=#333]Tot vineri, primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, şi-a anunţat candidatura pentru un [color:3d04=#0494e1 !important]nou mandat din partea USL, în condiţiile în care el era candidatul UNPR şi şeful campaniei electorale pe Bucureşti a PDL-UNPR.

Sâmbătă dimineaţă, PDL a anunţat că semnarea protocolului cu UNPR, PNŢCD şi PER în Capitală se amână. Ulterior, la propunerea Elenei Udrea, PDL Bucureşti a decis ca partidul să se prezinte în alegerile locale din Bucureşti pe liste proprii şi cu candidaţi proprii.

În aceeaşi zi, UNPR a anunţat că a luat decizia de a avea la Bucureşti candidaţi proprii pentru fiecare primărie de sector, ca urmare a ultimelor evoluţii de pe scena politică din Capitală.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:17 am

Deputatul PDL Gheorghe Ciobanu şi-a anunţat, miercuri, demisia din partid. Purtătorul de cuvânt al PDL Timiş, Oana Gaita, a declarat miercuri pentru MEDIAFAX că Gheorghe Ciobanu şi-a prezentat miercuri demisia la partid, prin intermediul unui consilier.

[color:9f94=#333]"Biroul [color:9f94=#0494e1 !important]Permanent Judeţean al PDL, care este forul abilitat în acest caz, a luat notă de demisia domniei sale, care este un act unilateral", a spus Gaita.

Ciobanu era vicelider al grupului PDL din Camera Deputaţilor. El a ocupat în trecut funcţiile de subprefect al judeţului Timiş şi de consilier local la Timişoara, iar în perioada 2002-2003 a fost director executiv la clubul Poli AEK Timişoara. În perioada 1990-2001, Ciobanu a lucrat la Vama Timiş, ajungând, de la revizor vamal, director al Direcţiei Regional Vamele Timiş.

[color:9f94=#333]În ultima săptămână, mai mulţi [color:9f94=#0494e1 !important]lideri ai PDL, în frunte cu Sorin Frunzăverde, au plecat din partid, mergând la USL. Printre demisionari se află fostul primar al Slatinei, Darius Vâlcov, care era liderul PDL Olt. Acesta s-a înscris în PSD şi va candida din partea USL pentru un nou mandat de primar. Marţi, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Vasile Pruteanu, prim-vicepreşedinte al PDL Neamţ, a anunţat că se va înscrie în PNL şi va candida din partea USL pentru un nou mandat.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:18 am

Vicepreşedintele PNL Varujan Vosganian spune că membrii PDL care se înscriu în USL au rolul de a acoperi "găurile de şvaiţer" unde USL nu avea candidaţi credibili, transferurile ridicând moralul "trupelor" Uniunii Social Liberale.

[color:4b9e=#333]Întrebat, miercuri, într-o conferinţă de presă, cum comentează înscrierile unor [color:4b9e=#0494e1 !important]lideri ai PDL în partidele membre ale USL, Vosganian a spus că principala ţintă morală în aceste cazuri este "înlăturarea actualei guvernări".

"Transferurile de membri de la PDL la USL au fost făcute pentru a acoperi găurile de la şvaiţer, adică sunt în locuri unde USL nu avea candidaţi credibili. Probabil că în situaţia în care astfel de transferuri s-ar face pe poziţii pe care oameni care au rezistat cu greu în opoziţie le-au păstrat, lucrurile vor deveni mai delicate. Există şi o chestiune morală, care nu poate fi ocolită.

X1_AdParams =
{
};

Principala ţintă de natură morală este să înlăturăm actuala guvernare şi derapajele ei politice, iar aceste transferuri ridică moralul trupelor noastre şi scad moralul trupelor lor. Din păcate, nu am ajuns la nivelul în care moralul şi morala să se adape din acelaşi izvor. Dar, probabil, toate acestea sunt şanse ca într-o bună zi acest lucru să se întâmple", a spus Vosganian.

[color:4b9e=#333]În ultima săptămână, mai mulţi [color:4b9e=#0494e1 !important]lideri ai PDL, în frunte cu Sorin Frunzăverde, au plecat din partid, mergând la USL.

[color:4b9e=#333]Printre demisionari se află fostul primar al Slatinei, Darius Vâlcov, care era liderul PDL Olt. Acesta s-a înscris în PSD şi va candida din partea USL pentru un [color:4b9e=#0494e1 !important]nou mandat de primar.

[color:4b9e=#333]Marţi, preşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Vasile Pruteanu, prim-vicepreşedinte al PDL Neamţ, a anunţat că se va înscrie în PNL şi va candida din partea USL pentru un [color:4b9e=#0494e1 !important]nou mandat.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:19 am

DNA a sesizat procurorul general să solicite Camerei Deputaţilor declanşarea procedurilor pentru obţinerea cererii de urmărire penale faţă de Borbely Laszlo, deputat şi ministru al Mediului, pentru două infracţiuni de trafic de influenţă şi fals în declaraţiile de avere, în formă continuată.

"Direcţia Naţională Anticorupţie a sesizat Procurorul General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru a solicita Camerei Deputaţilor declanşarea procedurilor pentru obţinerea cererii necesare urmării penale faţă de Borbely Laszlo, deputat în Parlamentul României şi ministru al Mediului şi Pădurilor, pentru două infracţiuni de trafic de influenţă şi infracţiunea de fals în declaraţiile de avere, în formă continuată", se arată într-un comunicat de presă de miercuri al DNA.

Solicitarea a fost făcută în conformitate cu dispoziţiile articolului 109 alineatul 2 din Constituţie, articolului 12 şi articolului 19 din Legea 115/1999 republicată privind responsabilitatea ministerială, precum şi ale deciziilor cccţii Constituţionale nr. 665/5.07.2007 şi nr. 270/10.03.2008, a precizat DNA.

Ministrul Mediului şi Pădurilor, Laszlo Borbely, are, potrivit ultimei declaraţii de avere, din 15 februarie, un teren intravilan de 450 de metri pătraţi şi o casă de 140 de metri pătraţi în Târgu Mureş, cumpărate în 2000 şi deţinute împreună cu soţia.

În 2012, Borbely a moştenit, împreună cu Erno Borbely, un apartament de 50,13 metri pătraţi, aflat tot în Târgu Mureş.

[color:5cbc=#333]Ministrul Mediului mai deţine un [color:5cbc=#0494e1 !important]autoturism Lexus GS300, bijuterii în valoare de 15.000 de euro şi are peste 51.000 de euro şi peste 86.000 de lei în conturi şi depozite bancare.

[color:5cbc=#333]Totodată, Borbely are, în [color:5cbc=#0494e1 !important]fonduri de investiţii, peste 50.000 de lei.

Conform aceleiaşi declaraţii de avere, demnitarul nu are plasamente, investiţii directe şi împrumuturi acordate.

[color:5cbc=#333]În [color:5cbc=#0494e1 !important]2011, Borbely a realizat venituri din salarii de 55.872 de lei ca ministru al Mediului şi de 38.801 lei din funcţia deţinută la UDMR.

Soţia ministrului, Melinda Borbely, a câştigat, tot anul trecut, 116.925 de lei, ca angajat al Societăţii Române de Radiodifuziune (SRR).

Potrivit declaraţiei de interese, Laszlo Borbely este preşedintele Fundaţiei Culturale "Dr. Bernady Gyorgy" din Târgu Mureş şi vicepreşedinte al UDMR.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:20 am

Ministrul Agriculturii, Stelian Fuia, a afirmat miercuri, la Craiova, că doreşte introducerea unui registru al industriei alimentare pentru verificarea calităţii produselor care ajung pe rafturile magazinelor.

[color:ff75=#333]Stelian Fuia a declarat, într-o conferinţă de presă, că în cccând toate produsele alimentare care ajung pe masa oamenilor vor fi verificate de reprezentanţii Ministerului Agriculturii, în [color:ff75=#0494e1 !important]baza unor prevederi legislative.

"Până la sfârşitul anului trecut, prin direcţiile judeţene de agricultură, aprobam reţetele de producţie. Deci fiecare producător de produse alimentare, înainte de începerea producţiei, venea cu reţeta pentru a fi aprobată, iar noi o vizam. În momentul în care venea controlul de la Ministerul Agriculturii sau de la ANSVS, pentru că ei sunt responsabili, avea un document de referinţă: reţeta după care trebuia să producă. [color:ff75=#333]La cererea industriei, anul trecut s-a scos obligativitatea privind avizarea reţetelor de către Ministerul Agriculturii. La cererea Roaliment, pe motiv că am excedat cadrul [color:ff75=#0494e1 !important]european, s-a scos această obligativitate, pentru că în Europa fiecare producător este responsabil pentru reţeta lui ", a declarat Ministrul Agriculturii.

[color:ff75=#333]El a precizat că prin astfel de decizii reprezentanţii Ministerului Agriculturii care se duc în [color:ff75=#0494e1 !important]control ar putea lua măsuri împotriva producătorilor care, deşi sunt găsiţi în neregulă, spun că au o reţetă proprie.

"[color:ff75=#333]Am văzut dezbaterea publică în ceea ce priveşte calitatea produselor alimentare de pe piaţă. Noi am pregătit actul normativ şi sperăm să îl promovăm cât mai repede pentru a reintroduce această certificare a reţetelor de producţie prin introducerea unui registru al industriei alimentare, astfel încât atunci când facem un [color:ff75=#0494e1 !important]control, fie la producător, fie la rafturile din magazine să putem compara analizele cu o referinţă aprobată. Pentru că eu dacă vin şi spun că aceşti crenvurşti au prea mult şorici, producătorul spune că aşa este reţeta lui. Or dacă aş avea o reţetă aprobată ca martor, am putea lua măsuri. Cât de repede posibil, vom reintroduce aceste prevederi legislative sub forma registrului industriei alimentare", a mai spus Fuia.

Ministrul Agiculturii se află la Craiova pentru a participa la prima ediţie a Forumului Economic Regional "Oltenia", prilej cu care va avea mai multe întâlniri cu agricultori din judeţul Dolj.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mier Apr 04, 2012 5:22 am

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu şi ministrul Culturii, Kelemen Hunor, au vizitat, miercuri, Corpul Central al Muzeului de Artă al României (MNAR) din Bucureşti, după finalizarea lucrărilor de restaurare, începute în urmă cu trei ani.

La evenimentul care a marcat finalizarea lucrărilor la Corpul Central al MNAR au fost prezenţi şi vicepremierul Béla Markó şi fostul ministru al Culturii Adrian Iorgulescu, în mandatul căruia au fost demarate lucrările de restaurare.

Gazda evenimentului a fost directorul MNAR, Roxana Theodorescu.

"După mai mult de două decenii, Corpul Central a fost restaurat şi această restaurare s-a datorat faptului că, în 2006, Guvernul de atunci a contractat un împrumut de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei", a spus ministrul Kelemen Hunor după vizită.

Acesta a precizat că lucrările începute în august 2009, cuprinzând toate sălile din Corpul Central al MNAR, s-au încheiat pe 14 februarie anul acesta.

Ministrul Culturii a anunţat că se doreşte ca, până la sfârşitul anului sau cel târziu începutul anului viitor, această parte din muzeu să fie redată publicului.

La rândul ei, Roxana Theodorescu a precizat că în Corpul Central, la etajul al treilea, se lucrează la amenajarea a două galerii în premieră - cea de artă orientală şi cea de artă decorativă europeană.

"Iată cum un proiect important, un proiect naţional, un proiect în cultură nu ţine cont de schimbările politice", a mai spus Kelemen.

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a spus că "Palatul Regal, în starea în care se afla de atâţia ani, era o rană cronică pe obrazul Capitalei". El a mulţumit lui Adrian Iorgulescu pentru "îndrăzneala pe care a avut-o deschizând şantiere de restaurare în toată ţara". "Iar ceea ce înseamnă identitatea pentru o naţiune se constituie în primul rând prin mândria ei culturală, prin patrimoniul pe care-l are şi în felul în care are grijă de patrimoniu", a mai spus Ungureanu, asigurând-o pe Roxana Theodorescu de sprijinul necondiţionat din partea Guvernului pentru a se putea face inaugurarea completă a MNAR.

Corpul Central al Muzeului Naţional de Artă al României a fost inclus, în anul 2006, în Proiectul "Reabilitarea monumentelor istorice din România", finanţat printr-un credit extern acordat Guvernului României de Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei.

Proiectul a fost implementat de Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, prin Unitatea de Management a Proiectului, valoarea investiţiei fiind de 15.820.508 euro, fără TVA. Lucrările au început în august 2009, pe baza unui contract atribuit prin licitaţie societăţii Aedificia Carpaţi S.A., investiţia fiind finalizată la termen.

În afara lucrărilor complexe de consolidare a clădirii, au fost restaurate şi reamenajate spaţii reprezentative prin semnificaţia lor istorică - Sala Tronului, Salonul de ceai şi Sufrageria -, spaţii ample de expunere muzeală, spaţii de cercetare şi restaurare a lucrărilor de artă, depozite pentru colecţiile de artă, spaţii pentru recepţii de nivel înalt.

După finalizarea lucrărilor de consolidare şi restaurare, specialiştii Muzeului Naţional de Artă al României vor începe amenajarea muzeală, astfel încât edificiul să fie redeschis publicului.

Clădirea Muzeului Naţional de Artă al României este clasată ca monument istoric şi este, împreună cu celelalte clădiri din vecinătate - Ateneul Român, Biblioteca Centrală Universitară, Biserica Kretzulescu - o emblemă a Capitalei României. Edificiul este parte componentă a fostului Palat Regal, clădit iniţial după planurile arhitectului francez Paul Gottereau, între anii 1882-1885 şi refăcut, după distrugerea din 1927, între anii 1935 - 1937, după planurile arh. Nicolae Nenciulescu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: STIRI   

Sus In jos

STIRI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Muhteşem Yüzyıl _ articole.stiri.noutati
» Tuba Büyüküstün articole / stiri / noutati
» Çağatay Ulusoy articole /stiri / noutati