BUN VENIT!

AcasaAcasa    FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Vin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Joi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Vin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Mar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Lun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Joi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Mier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Mier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Mar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Mar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Mier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Sam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Dum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Joi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Joi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Joi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Joi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Lun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiţi | 

STIRI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dreamy

feminin Balanta Mesaje : 3391
Data nasterii : 25/09/1968
Data de inscriere : 29/10/2011
Varsta : 49
Localizare : Ardeal

Agenda personala
Ocupatie: Statistician
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:14 am

[color:3284=#333]Peste 1.400 de angajatori din toată ţara s-au înscris, până luni, la [color:3284=#0494e1 !important]Bursa generală a locurilor de muncă, care va fi organizată vineri, în 89 de localităţi, fiind anunţate peste 13.000 de [color:3284=#0494e1 !important]locuri de muncă, informează, marţi, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM).
[color:3284=#333]
Potrivit ANOFM, Bursa generală a locurilor de muncă se va desfăşura în 89 de agenţii pentru ocuparea forţei de muncă locale şi judeţene.

Din datele centralizate până luni, cele mai multe locuri de muncă sunt înregistrate în Bucureşti (2.026), Iaşi (1.533), Buzău (606), Bacău (503), Braşov (480), Arad (475), Mureş (454), Suceava (381), Giurgiu (379) şi Dâmboviţa (361).

La Bursa locurilor de muncă şi-au anunţat participarea 1.441 de agenţi economici. Aceştia oferă 13.199 de locuri de muncă, dintre care 976 pentru persoanele cu studii superioare (de lungă şi scurtă durată).

Locurile de muncă destinate persoanelor cu studii superioare provin, în principal, din următoarele ramuri de activitate: asigurări, reasigurări şi fonduri de pensii (162), activităţi auxiliare pentru intermedieri financiare (115), fabricarea de maşini şi utilaje (67), activităţi de servicii privind forţa de muncă (53), construcţii de clădiri (47), fabricarea autovehiculelor de transport rutier (38) şi comerţ cu ridicata (34).

Principalele meserii aferente locurilor de muncă oferite pentru persoanele cu studii superioare sunt: inginer (384), consilier vânzări (55), inspector (53), economist (42), consilier financiar (40), manager (37), consultant financiar (36), agent asigurare (25), medic (24) şi director (21).

Pentru persoanele fără studii superioare sunt oferite locuri de muncă din ramuri de activitate precum fabricarea articolelor de îmbrăcăminte (2.133), construcţii de clădiri (1.499), comerţ cu amănuntul (753), activităţi de investigaţii şi protecţie (587), fabricarea produselor textile (528), activităţi auxiliare pentru intermedieri financiare (440), activităţi de secretariat şi lucrări speciale de construcţii (câte 423).

Principalele meserii sunt confecţioner îmbrăcăminte (1.610), agent pază şi ordine (597), operator confecţioner îmbrăcăminte (442), agent asigurare (387), lucrător comercial (356), zidar (337), dulgher (298), broker asigurări (285), operator comercial (280), şi lăcătuş (263).

Potrivit ANOFM, la nivel naţional au mai fost înregistrate 1.636 de locuri de muncă pentru muncitori necalificaţi.

Agenţia Judeţeană de Ocupare a Forţei de Muncă Alba va organiza Bursa generală a locurilor de muncă joi, , începând cu ora 10.00, la centrul comercial Alba Mall, a precizat ANOFM.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:16 am

[color:323e=#333]Comisarul şef de poliţie Gelu Marin Oltean a fost împuternicit, marţi, prin ordin al ministrului de interne, să îndeplinească funcţia de director general al Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă (DGIPI) din [color:323e=#0494e1 !important]MAI, în locul lui Gheorghe Cristian Laţcău, anunţă MAI.
[color:323e=#333]
[color:323e=#333]Potrivit unui comunicat al Ministerului Administraţiei şi Internelor ([color:323e=#0494e1 !important]MAI), remis marţi MEDIAFAX, fostul şef al DGIPI a fost mutat în interes de serviciu la Poliţia Română - Direcţia de Combatere a Criminalităţii Organizate, ca şef al Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Sălaj.

Tot prin ordin al ministrului Administraţiei şi Internelor, director general adjunct al DGIPI, comisarul şef de poliţie Adrian Jurca, a fost mutat în interesul serviciului la Serviciul de Informaţii şi Protecţie Internă Arad, urmând a fi numit în funcţia de şef al acestei structuri, potrivit competenţei, mai anunţă MAI.

Reprezentanţii MAI au declarat pentru MEDIAFAX că noul director general adjunct al DGIPI urmează să fie numit.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:19 am

Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor a decis, luni, suspendarea licitaţiei organizate de Metrorex pentru servicii juridice la exproprierea imobilelor necesare extinderii reţelei de metrou, contract de peste 38 milioane lei, după ce procedura a fost contestată de două case de avocatură.

Consiliul a decis suspendarea procedurii de atribuire, până la soluţionarea pe fond a contestaţiei formulate faţă de documentaţia de atribuire de către casele de avocatură Boştină&Asociaţii şi Popovici, Niţu&Asociaţii.

Licitaţia a fost iniţiată în urmă cu două săptămâni pentru servicii avocaţiale de consultanţă, asistenţă juridică şi reprezentare în faţa instanţelor judecătoreşti, în vederea dobândirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare extinderii şi/sau modernizării reţelei de metrou. Valoarea estimată a contractului, fără TVA, se ridică la 38,1 milioane lei.

X1_AdParams =
{
'pub' : '632203491294404',
'site' : 'mediafax',
'section' : 'site',
'zone' : '640x160_adtext',
'size' : '0x0'
};

Acordul-cadru va fi încheiat pe o perioadă de patru ani, pentru exproprierea a 804 imobile proprietate de stat şi 1.206 imobile proprietate privată.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:24 am

Premierul Mihai Răzvan Ungureanu se va întâlni săptămâna viitoare, probabil joi, cu reprezentanţii Fondului Monetar Internaţional, Comisiei Europene şi Băncii Mondiale, aflaţi la Bucureşti, a declarat, marţi, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu.

"Primul-ministru se va întâlni cu reprezentanţii FMI săptămâna viitoare, cred că joi", a spus Suciu.

Delegaţia Fondului Monetar Internaţional începe, marţi, a cincea evaluare a acordului stand-by de tip preventiv cu România, ultima misiune condusă de Jeffrey Franks urmând să se încheie după aproape două săptămâni, la 7 mai.

Reprezentanţii FMI, însoţiţi de oficiali ai Comisiei Europene şi Băncii Mondiale, se vor întâlni cu autorităţile, cu reprezentanţi ai partidelor politice, sindicatelor, asociaţiilor patronale, băncilor şi societăţii civile.

[color:5854=#333]Board-ul FMI a avizat în martie cea de-a patra evaluare a acordului cu România, punând la dispoziţia statului cea de-a cincea tranşă, de 505 milioane [color:5854=#0494e1 !important]euro, care ridică suma totală disponibilă în caz de necesitate la aproximativ două miliarde euro. Misiunea FMI-CE-BM care a efectuat cea de-a patra evaluare s-a aflat în România la sfârşitul lunii ianuarie - începutul lunii februarie.

Ministrul Economiei, Lucian Bode, a declarat la începutul lunii aprilie că Guvernul va rediscuta cu FMI lista companiilor de stat care vor fi privatizate şi listate la bursă, iar ordinea în care aceste societăţi vor fi vândute va depinde de propunerile intermediarilor selectaţi.

[color:5854=#333]România are în derulare un acord de tip preventiv cu FMI în valoare de 3,6 miliarde euro, completat de o înţelegere similară cu Comisia Europeană pentru foduri disponibile de 1,4 miliarde euro şi o linie de credit de 400 milioane euro de la [color:5854=#0494e1 !important]Banca Mondială. Acordul cu instituţiile financiare internaţionale a fost încheiat în martie 2011, în prelungirea programului de 20 miliarde euro derulat în perioada 2009-2011.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:27 am

[color:6a75=#333]Guvernul a decis, marţi, acordarea unui [color:6a75=#0494e1 !important]ajutor de stat în valoare de 127 [color:6a75=#0494e1 !important]milioane lei, pentru anul trecut, către Compania Naţionale a Huilei (CNH) Petroşani, pentru închiderea minelor de cărbune considerate necompetitive, conform planului convenit cu oficialii Comisiei Europene.

[color:6a75=#333]Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Suciu, a precizat că ajutorul de stat poate fi acordat până la sfârşitul anului de producţie următor celui pentru care se acordă ajutorul, pe baza corecţiilor dintre costuri şi venituri, şi că CNH Petroşani nu a beneficiat anul trecut de ajutor de stat.
[color:6a75=#333]
Comisia Europeană a aprobat acordarea unui ajutor de stat de 1,17 miliarde de lei (circa 270 milioane euro) pentru închiderea minelor de cărbune necompetitive din unităţile Petrila, Uricani şi Paroseni ale CNH. Planul de închidere realizat de CNH Petroşani pentru aceste unităţi include disponibilizarea a 3.300 de angajaţi până în 2018.

X1_AdParams =
{
'pub' : '632203491294404',
'site' : 'mediafax',
'section' : 'site',
'zone' : '640x160_adtext',
'size' : '0x0'
};

La sfârşitul lunii februarie, Guvernul a aprobat pentru CNH un ajutor de stat de 213 milioane lei, aferent acestui an.

Fondul Monetar Internaţional a solicitat Guvernului să înceapă, până la sfârşitul lunii septembrie, procedurile de lichidare a Companiei Naţionale a Huilei, după ce activele neviabile vor fi separate de cele considerate valoroase.

În toamna anului trecut, Guvernul şi FMI au convenit ca active ale exploatărilor miniere Petrila, Paroşeni şi Uricani, aparţinând CNH, să fie transferate la Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, prin executare silită, în contul datoriilor bugetare ale companiei. Cele trei exploatări sunt considerate mine neviabile, activele preluate de ANAF urmând să fie transferate la Ministerul Economiei şi închise, până în anul 2018, prin intermediul unei societăţi care urmează să fie înfiinţată.

Conform înţelegerii de anul trecut cu FMI, minele considerate viabile ale CNH ar urma să fie incluse în Complexul Energetic Hunedoara, alături de termocentralele Paroşeni şi Mintia.

Complexul Energetic Hunedoara şi Complexul Energetic Oltenia, compus din SNLO şi termocentralele Craiova, Turceni şi Rovinari, vor fi privatizate până la sfârşitul acestui an, conform calendarului actual.

Compania Naţională a Huilei este inclusă pe lista societăţilor de stat monitorizate de FMI.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:33 am

Liderul deputaţilor PNL, Călin Popescu Tăriceanu, consideră că, în cazul în care moţiunea de cenzură va trece, soluţia cea mai eficientă ar fi un guvern de tranziţie, care să nu propună proiecte de legi majore, ci să aibă ca "misiune exclusivă" organizarea cât mai rapidă a alegerilor.

"USL poate să îşi dea concursul pentru ca acest proces electoral să se desfăşoare rapid şi legal", a declarat Tăriceanu.

Călin Popescu Tăriceanu a mai spus că, deşi cei care vor să treacă la opoziţie sunt mulţi, el nu încurajează acest fenomen. Pe de altă parte, liberalul îi îndeamnă pe cât mai mulţi parlamentari să voteze moţiunea de cenzură.

"Dacă sunt parlamentari care, din conştiinţă proprie, din convingere, cred că acest guvern trebuie să plece, să voteze! Nu sunt adeptul ideii că trebuie să oferim funcţii, poziţii celor care acum, în ceasul al 14-lea, vor să plece din barca puterii. Deci, dacă vor s-o facă din convingere, mă bucur. După părerea mea, sunt toate motivele pentru care actualul guvern merită să plece, trebuie să plece", a adăugat el.

Tăriceanu a mai spus că premierul în funcţie dă dovadă, după părerea sa, "de o aroganţă de neaşteptat".

"Am ascultat declaraţiile domniei sale de acum câteva zile în care spunea «nu am niciun fel de temere în privinţa moţiunii». În momentul acela mi-am adus aminte de un lucru de care probabil unii dintre voi vă aduceţi aminte: în decembrie '89, când începuseră tulburările de la Timişoara, Ceauşescu a plecat în Iran în vizită oficială, atât de sigur era de el. Aud că domnul Ungureanu pleacă la Varşovia, să se întâlnească cu premierul chinez, în condiţiile în care opoziţia depune o moţiune care, după cum vedeţi, în fiecare zi strânge mai multe voturi. Acuma cine are urechi să audă!", a mai spus el.

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat duminică pentru "Gândul" că, în eventualitatea în care moţiunea de cenzură va trece, USL trebuie să ceară preşedintelui Traian Băsescu desemnarea lui Victor Ponta în funcţia de premier.

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat luni că, în situaţia în care Guvernul Ungureanu va fi demis în urma adoptării moţiunii de cenzură, USL va susţine un Executiv cu un mandat limitat, până la alegeri generale.
Sus In jos
Dreamy

Agenda personala
Relatii:
Studii:

MesajSubiect: Re: STIRI   Mar Apr 24, 2012 7:38 am

Site-ul oficial al summitului NATO de la Chicago îl prezintă pe preşedintele Traian Băsescu drept prim-ministrul României. La secţiunea "Lideri aşteptaţi să participe", pe site-ul oficial al summitului NATO care se va desfăşura la 20 şi 21 mai la Chicago, preşedintele român Traian Băsescu este prezentat cu funcţia de premier.

Site-ul chicagonato.org menţionează că România este stat membru al NATO şi că Băsescu a preluat funcţia la 20 decembrie 2004.

Cel de-al 25-lea summit al Alianţei Nord-Atlantice se va desfăşura la 20 şi 21 mai la Chicago şi se va concentra pe trei mai probleme: angajamentul faţă de Afganistan în perioada de tranziţie şi după aceasta, asigurarea că Alianţa are capacităţile necesare pentru a-şi apăra populaţia şi teritoriul şi de a se confrunta cu provocările secolului al XXI-lea, precum şi consolidarea reţelei de parteneri ai NATO de pe întreg globul.

Potrivit site-ului NATO, la Chicago, noţiunea de "smart defence" - prioritizare, specializare şi cooperare sporită - va fi transformată într-o strategie privind capacitatea pe termen lung. Această strategie are trei componente: în primul rând, un pachet de proiecte multinaţionale menite să trateze deficienţe critice în termeni de capacitate; în al doilea rând, proiecte multinaţionale pe termen mai lung ce includ scutul antirachetă, supravegherea terestră (Alliance Ground Surveillance) şi misiuni aeriene; în al treilea rând, proiecte strategice pentru 2020 în domenii precum misiunile comune de Informaţii, Monitorizare şi Recunoaştere, dar şi de alimentare în zbor.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: STIRI   

Sus In jos

STIRI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: