BUN VENIT!

AcasaAcasa    FAQFAQ  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Radio Speranta Romania

Ultimele subiecte
»  Azi sa stins o stea
Vin Oct 11, 2013 8:06 pm Scris de gina.gina

» Steaua e favorită cu Rapid
Joi Apr 11, 2013 6:21 am Scris de Admin

» Stiinta si sanatate!
Vin Mar 01, 2013 8:58 am Scris de Admin

» Sport!
Mar Feb 26, 2013 2:11 am Scris de Admin

» PAPA BENEDICT
Lun Feb 11, 2013 5:11 am Scris de Admin

» Coreea de Nord se pregăteşte de RĂZBOI.
Joi Ian 31, 2013 8:19 am Scris de Admin

» REVISTA PRESEI
Mier Ian 09, 2013 11:20 am Scris de Admin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» SPORT
Vin Dec 21, 2012 12:43 am Scris de Florin

» Administraţia Naţională de Meteorologie.
Mier Dec 19, 2012 11:43 pm Scris de George

» Despre dezamagire
Mar Dec 18, 2012 1:45 am Scris de Lucia

» Structura Cabinetului şi nominalizările pe portofolii
Mar Dec 18, 2012 1:35 am Scris de Admin

»  Sfântul Ierarh Nicolae
Mier Dec 05, 2012 10:54 pm Scris de Admin

» De Ziua Naţională...
Sam Dec 01, 2012 8:59 am Scris de Admin

» Steaua-Dinamo
Dum Noi 04, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Abracadabra
Joi Oct 25, 2012 3:10 pm Scris de Admin

» Intre inder si drac!
Joi Oct 25, 2012 3:07 pm Scris de Admin

» Costel
Joi Oct 25, 2012 3:04 pm Scris de Admin

» Leonard Cohen
Joi Oct 25, 2012 2:04 pm Scris de Admin

» Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XII-a a Ligii I, programul meciurilor de luni şi clasamentul competiţiei:
Lun Oct 22, 2012 4:26 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Jocul Spanzuratoarea...
CE MUZICA ASCULTATI?
Muzica romaneasca
MUZICA INTERNATIONALA
Super bancuri.
Sa inceapa Trivia!
FOLCLOR
SA NE REAMINTIM.....
Meniu de post
LA MULTI ANI 2012!
Cuvinte-cheie
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiţi | 

Drepturi si stramburi conjugale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Drepturi si stramburi conjugale   Mar Iul 10, 2012 9:37 am

Barbatii isi cauta neveste care sa-i scape pe ei de griji. Femeile isi cauta barbati care sa-i scape de griji pe parinti. Intr-un mariaj, fiecaruia i se nazare ca el duce tot greul. E la fel ca in sport, la serviciu sau in marinarit. Eu cresc copiii, tu cresti conturile. Problema e ca aia micii cresc oricum, gratie biologiei mondiale, iar conturile prezinta malformatii. Caz in care persoana responsabila cu bunastarea materiala a familiei are , paradoxal, mai multe spaime decat cea care dospeste puiii. Fiecaruia i se pare ca e buricul casei.
O fosta colega facuse intempestiv un copil cu un golan pe care il iubea cu incapatinare. La capatul unei nasteri cu mai multe moase decat bucurii, tatanele a semnat de primire, cu plaivazul transpirat, iar guguloiul nounascut a capatat numele lui, sub strambatura bugetara a unei tanti moraliste de la un ghiseu. Pe urma , timp de vreo opt ani, el i-a tot scos ei ochii ca a fost un gentalmen, ca si-a asumat progenitura. Ea, desi neluata de nevasta si neiubita in calitate de nascatoare, ofta si se purta de parca el era un ciorchine de virtuti, totusi. I se parea un viteaz care, pe langa ca avusese curajul sa n-o ceara nici de-al dracului in casatorie, fusese suficient de brav ca sa-i spuna ca n-a fost de acord nici cu pruncul-cu toate ca, treaca de la el, acum il iubeste.
Fiecare intra intr-un mariaj cu intentia prosteasca de a-i arata aluilalt pe ce podoaba a pus mana. La capatul unei convetuiri indoielnice, analiza de caz e dramatica. Martorii ei si martorii lui se vor incaiera in minciuni si subiectivisme, spre a obtine un verdict glorios.. Iar copiii o incaseaza oricum, factura tristetii vine pe adresa lor.
O amica de-a mea s-a iubit fermecator cu un tip insurat, era printre putinii care nu mint atunci cand spun ca mariajul lor e vacs. Nevasta lui prezenta urmatoarele caracteristici: era betiva, cleptomana, colerica, geloasa patologic, agitata vesnic, insomniaca, furioasa, din ce in ce mai grasa. Trecusera doar cinci de la nunta, iar peste mutra , temperamentul si burta ei se asezasera tone de vicisitudini.
Bietul om jurase in fata unui popa c-o s-o iubeasca pe respectiva pana la moarte. Dar, fiindca moartea ei nu dadea semne sa se apropie, iar moartea lui facea deja misto de el, omul isi gasise o amanta calma, frumoasa, desteapta, interesanta- amica despre care va vorbeam.
Pana la urma, el a divortat si s-a insurat cu cea pe care o iubea rugandu-se (unu) sa nu vina nevasta-sa beata in biserica, sa le strice nunta, si (doi) sa nu se schimbe si asta noua, ca aia veche. Ei, bine, de-aicia inceput dezastrul. Fosta nevasta a alertat toate instantele morale, acuzand ca o nenorocita i-a stricat mariajul ei perfect.
Din clipa aia, fostul ei barbat e vesnic dator. trebuie sa scoata bani din buzunar ori de cate ori vreunul dintre cei trei feti-frumosi rezultati din casnicia groazei emite vreo pretentie care depaseste cifra pensiei alimentare. Tati plateste, fiindca se simte responsabil, si-a abandonat familia. Fosta nevasta il suna de cate ori ii cade-n mana telefonul mobil, mai ales daca nu si-a terminat minutele incluse. Nu ca le-ar plati ea vreodata, fiindca vesnic il ameninta pe fostul sot ca e dator sa achite tot ce consuma, bea, comanda, fumeaza sau vorbeste fosta familie.
Nu-i ramai niciodata dator cuiva caruia ii spui ,,iti raman dator". Ii ramai dator cuiva care de fapt, ti-e dator vandut. Dar fara ipoteca, deci n-ai cum sa-l executi silit. Doar il asculti si te supui, la fel de silit.

Simona Catrina-Editor coordonator revista Tango
Sus In jos

Drepturi si stramburi conjugale
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Depresia post partum - sau tristetea dupa nastere

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIN SUFLET PENTRU SUFLET (CLICK AICI)-
Mergi direct la: